اعدادی که روی ظرف های پلاستیکی حک شده چیست؟

اعدادی که روی ظرف های پلاستیکی حک شده چیست؟

اعدادی که روی ظرف های پلاستیکی حک شده چیست؟

آيا تا به‌حال کنجکاو شده ايد اين اعداد و ارقامي که ته ظرف هاي پلاستيکي حک شده چه هستند؟ اگر دقت کرده باشيد وسط آرم بازيافت معمولا حروف يا اعداد و گاهي هر دو نوشته شده. اگر هم نديده ايد نگران نباشيد، متاسفانه هر لحظه اي که اراده کنيد دور و برتان آنقدر ظرف پلاستيکي زياد است که کافي است دستتان را دراز کنيد تا يکيشان را برداريد. اما داستان اين اعداد: پلاستيک ها با توجه به نوعشان به 7 گروه تقسيم بندي مي شوند. با اين شناخت پلاستيک هاي قابل بازيافت، خطرناک ، کم خطر و ... قابل شناسايي خواهند بود. 

شماره 1: PETE يا PET که همان بطري هاي آب معدني است که نسبتا بي خطرند اما بدليل متخلخل بودن آن امکان نفوذ باکتري ها به درون بطري وجود دارد پس متاسفم که بگويم بهتر است آنها را استفاده مجدد نکنيد.به زباله هاي خشک بسپاريدشان

شماره2: HDPE يا پلي اتيلن متراکم. پلاستيک بي خطري است. کدر رنگ است . ظروف مايع ظرفشويي و ساير مواد شستشو از اين قبيل پلاستيک ها هستند و براي بازيافت ظروف مناسبي هستند. 

شماره3: PVC که معمولا لوله ها از اين جنس اند و همچنين مواد اوليه پلاستيک هايي که روي ظروف غذا مي کشند و بطري هاي روغن مايع. اين گونه از پلاستيک به هيچ وجه نبايد نزديک حرارت در هنگام پخت غذا شوند چراکه گرما باعث آزاد شدن مواد شيميايي درون PVC شده و به درون مواد غذايي در حال پخت نفوذ مي کند که باعث اختلالات هورموني مي شوند پس تا جايي که مي توانيد از استفاده ي ظروف با اين جنس خودداري کنيد . هرگز مواد را با پلاستيک رويش در مايکروويو نگذاريد . راستي اين PVC  ها بد قلقند و به راحتي بازيافت نمي شوند.

شماره 4: LDPE يا پلي اتيلن با تراکم کم. همان کيسه هاي نايلوني خريد، اين کيسه ها بي خطرند اما متاسفانه و متاسفانه معمولا غير قابل بازيافت.

شماره 5: PP يا پلي پروپيلن . ظرف ماست و ظروف مشابه که دهانه گشادي دارند. همچنين ني نوشيدني ها . بي خطرند و به راحتي بازيافت مي شوند.  

شماره 6:PS يا پلي استيرن ها. همان ظروف يکبار مصرف . در اين ظروف مواد سمي بالقوه وجود دارد بويژه هنگام گرم شدن . تا جايي که مي شود از اين ظروف استفاده نکنيد. بيشتر مواقع غير قابل بازيافتند.

شماره 7: همان گزينه معروف ساير موارد. از کيس کامپيوتر و iPod گرفته تا ظروف غذا. استفاده از اين جنس پلاستيک بويژه براي غذا هميشه آخرين گزينه تان باشد و اين شماره 7 هم معمولا غير قابل بازيافت است. 

 

نمي دانم توجه کرديد يا نه اما بدترين ها همان کيسه نايلوني خريد و ظروف يکبارمصرف بودند که هم سمي اند و هم بازيافتشان سخت است. اما اين بدترين ها بدبختانه در شمار بيشترين ها هم هستند.